"Pomůžu ti dostat se do souladu skrze propojení se se svou duší."

17 tipů na použití zázračné SODY

Určitě máte doma nějaké prkýnka, které by potřebovaly vyčistit….

Já se snažím dělit je na práci se suchými věcmi- jako je například pečivo, potom máme jedno na zeleninu a jedno na maso.

Jak si ale poradit například s intenzivním zápachem od cibule, který se do dřeva zažere a neumyje ho ani voda? Anebo s červeným zabarvením od krájení řepy?

Poradím Vám trik, jak si vyčistit prkénko s použitím citronu a sody

Je to velice jednoduché a zvládne to i dítě. Navíc je to ekologické a neškodné, nemusíte se bát pracovat bez rukavic.

Jistě se Vám někdy stalo, že jste v lednici zapomněli citrón a pak jste měli sto chutí ho vyhodit, protože už je k ničemu…

Spojením těchto dvou základních surovin, docílíte skvělého výsledku.

Budete potřebovat:

 • špinavé prkénko v hlavní roli
 • oschlý citrón
 • trošku sody bicarbony

Postup je velice jednoduchý. Na prkénko nasypete trochu sody, nakapete na ni šťávu z citrónu a samotným citrónem čistíte krouživými pohyby prkénko.Vznikne pěna, která díky citrónu dřevo vydezinfikuje a díky sodě odstraní všechny pachy a mastnoty.

Tradá a je to hotovo!!!

Soda bicarbona= hydrogenuhličitan sodný se po zahřátí rozkládá na uhličitan sodný (což je prací soda), vodu a oxid uhličitý. Je to zářivě bílý prášek o konzistenci písku se zásaditým PH.

Soda je skvělý pomocník v domácnosti:

 1. Kašička ze sody a vody nám pomůže odstranit vodní kámen v koupelně. Drobné částečky sody připomínají písek a ten skvěle odstraní různé nečistoty.
 2. Čištění toalety– do mísy nasypte 1/2 hrnku sody a zalijte trochou octa- vytvoří se šumivá reakce, necháte působit alespoň 15 minut a poté mísu očistíte.
 3. Soda je skvělým pomocníkem na čištění skvrn, ať už na koberci nebo na sedačce, či jiné textílii. Nasypte trošku sody na skvrnu, místo přejeďte kartáčem a až vyschne voda, můžete přebytečnou sodu vysát.
 4. Soda je skvělá na odstraňování pachů a nečistot. Pokud se chcete zbavit zašlé špíny z látkových plen, nebo třeba kuchyňských utěrek, namočte je přes noc do studené vody a přisypte k nim 2 lžíce sody. Poté vyperte. Já doporučuju přidat poté k pracímu prášku ještě lžíci perkarbonátu sodného, který prádlo ještě více vybělí.
 5. Soda se dá použít jako první pomoc při ucpaném odpadu. Do odpadu nasypete trochu sody a zalijete octem. Poté opláchnete horkou vodou. Pokud je ale odpad zanesený příliš, soda Vám asi nepomůže.
 6. Soda poměrně dobře odstraňuje mastnotu. Proto je výhodné používat ji k mytí nádobí.
 7. Pokud Vám smrdí boty, můžete nasypat trošku sody do bot přes noc a ráno ji vyklepat. Pro vůni můžete přidat pár kapek svého oblíbeného éterického oleje.
 8. Soda je výborný odmašťovač. Pokud jste se v těhotenství mazaly stejně poctivě jako já některým z olejů, určitě jste zjistily, že se olej do spousty oblečení „zažral“ a v nejhorším případě i žluknul. Ničím se mi to nepodařilo vyprat, proto jsem hodně triček a pyžam vyhodila. Potom mě napadlo, namočit trička do vody se sodou a opravdu zmizel zápach i mastnota. (Někdy je třeba namáčení v sodě zopakovat.)
 9. Troška sody v mističce Vám pomůže odstranit pachy z lednice.

Jiné využití sody:

 1. Soda je součástí kypřícího prášku. Někdy se používá na pečení pouze jedlá soda (perník). Nesmí se to ale přehnat, protože by pak mohl výsledný produkt chutnat moc po sodě.
 2. Smícháním sody a kokosového oleje (můžete přidat i oblíbený kvalitní éterický olej), vytvoříte domácí deodorant. Který skvěle pohlcuje pachy. Avšak je třeba si dávat pozor na zamaštění oblečení olejem.
 3. Soda se používá také na přípravu zubní pasty, která má bělící účinky.
 4. 1 lžička sody se užívá k neutralizaci žaludečních šťáv při pálení žáhy.
 5. Někdy se přidává troška sody i při blanšírování zeleniny, aby si zachovala svou barvu. Nicméně, když dobu varu nepřeženete a zeleninu pak ihned schladíte ve studené vodě, tento krok není potřeba.
 6. Výroba samotvrdnoucí hmoty. Smíchejte 2 hrnky sody, 1 hrnek KUKUŘIČNÉHO škrobu a 1 hrnek vody. Směs promíchejte a přiveďte k varu v nějaké nepřilnavé pánvi. Cca po 1 minutě se hmota spojí a odlepí ode dna. Poté počkáte až hmota schladne, vyválíte ji, můžete vykrajovat tvary. Krásné jsou bílé vánoční ozdoby. Hmotu necháte vyschnout při pokojové teplotě. Takové ozdoby mi vydržely přibližně 2 měsíce venku na vánočním stromečku. Ke konci už byly „nabobtnalé“ od vody, ale stále držely svůj tvar.
 7. Soda smíchaná s vodou a zase nějakým éterickým olejem (např. levandule) Vám pomůže odstranit mastnotu z vlasů. Je to tedy bezšampónová metoda mytí vlasů. Já bych ale nedoporučila mýt si vlasy sodou moc často, protože pak může soda pokožku hlavy dost vysušit. Soda odstraňuje barvu z vlasů, takže pokud jste se čerstvě nabarvili červenou, hnědou nebo černou barvou, soda asi nebude Váš nejlepší kamarád. Této vlastnosti se dá skvěle využít naopak u blondýnek, které chtějí svůj odstín trošku zesvětlit.

Ještě přidám svůj tip- pokud se barvíte například červenou barvou a nějakým nedopatřením jste si zmýlili odstín, právě kašička ze sody, nanesená na vlhké vlasy, Vám pomůže nevytoužený odstín barvy zmírnit. Doba působení je cca 20 minut.

Sodu jsem dříve kupovala po sáčcích v obchodu, což je úmorné a nekonečné. Později jsem ji začala objednávat po e-shopech s dalšími šetrnými pomocníky k úklidu.

Dnes už je ale zcela běžně soda k dostání na váhu v bezobalových obchodech.

Za 1 kg sody bicarbony zaplatíte přibližně 40 Kč. Což je super!!!

Jsem zvědavá na Vaše čarování se sodou 🙂

Určitě mi napište do komentáře Vaše zkušenosti, zážitky, vychytávky.

Mějte se pěkně

Jana ♥

 

 

 

"Má moc je ukryta ve schopnosti naučit vás srozumitelně a od začátku, jak být soběstační. Jak to reálně provést, a taky, jak se pozitivně motivovat k činu, který s vámi bude rezonovat. Jsem autorkou eBooku BEZEZBYTKÁŘ Ovoce a Zelenina "Najdete ho ZDE >> Žít v souladu s přírodou, bez shonu velkoměsta, inspirována svými předky, vnímám jako náplň svého života. "Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.