"Pomůžu ti dostat se do souladu skrze propojení se se svou duší."

Klady i zápory pandemie aneb jak nastoupit cestu za soběstačností

Najednou jsme se všichni ocitli na jedné lodi. Doba koronavirová nám mnoho vzala, ale i dala…

Možná patříte do té skupiny šťastlivců, kteří si to doma užili a měli možnost NALADIT se více na svou rodinu. Možná jste udělali velký kus práce a pospravovali si doma, co se dalo. Nebo jste možná stihli něco nastudovat a posunout se někam dále- otevřely se Vám OBZORY.

Někteří z nás měli KONEČNĚ ČAS bilancovat a udělat si pořádek ve své hlavě. Vyjasnit si PRIORITY, udělat si pořádek ve svých emocích a vztazích. Nebo jste se naučili, jak se o SEBE POSTARAT, když je zavřený obchod a vy nemáte možnost každý den běhat pro pět rohlíků do sámošky.

Viděla jsem ode všeho něco. Lidé se dokonce naučili PÉCT svůj vlastní CHLEBA a mnohdy právě z kvásku (když nebylo k mání klasické droždí). Mnozí začali pěstovat, klidně i na pouhém parapetu nebo kousku balkónu a začali pociťovat vděčnost za svou poctivou úrodu.

Nemožné se stalo skutečným…

Odvrácená strana toho pozitivního je SKUTEČNOST, že když se najednou na pár týdnů a měsíců zastavil SVĚT, někde se to musí projevit.

Už teď jsou zprávy nabité informacemi o zdražování POTRAVIN a služeb. Nejenže je fakt dost sucho a plodinám se v zemi až tak moc nedaří, zároveň se neustále dost střídá veliké teplo s mrazíky a sněhem, což taky rostlinám, stromům a keřům moc nepřidá. Když se k tomu přidá ještě absence práce a ekonomická krize- nevypadá to s námi vůbec dobře…

Co tedy můžu udělat pro to, abych zmírnila dopady koronavirové pandemie?

  • Už jsem to tady zmínila. Jednou z možností je ZAČÍT SI NĚCO VLASTNÍHO PĚSTOVAT. Pokud zrovna nejste pěstitelé roku a nebo pro to nemáte zrovna moc vlohy- můžete začít pomaličku třeba s vypěstováním vlastní RUKOLY, nějaké bylinky, nebo rajčátek (které s vděčností porostou i na balkoně). Inspirací pro pěstování základních druhů ovoce nebo zeleniny Vám může být můj eBook BEZEZBYTKÁŘ Ovoce a zelenina.
  • Můžete zařadit do jídelníčku, co nejvíce rostlin, které se nacházejí ve vaší blízkosti (a nejsou nějak zamořené nebo u cesty). Já si tak zpestřuji jídelníček každý den. Ať už je to nějaké divoká bylinka do ranního smoothie, jedlý květ nebo zelená rostlinka do salátu, polévky nebo třeba na karbanátek. Možností je nekonečně. Inspiraci najdete třeba u mě ve článku.
  • Naučte se upéct si svůj CHLEBA a pečivo (pokud je jíte), abyste nemuseli všechno pořád kupovat.
  • V pokračování eBooku BEZEZBYTKÁŘ Základní potraviny– pro Vás chystám zase spoustu rad, nápadů, zkušeností a tipů na téma základní potraviny. Dozvíte se například, jak si udělat domácí šunku, upéct oblíbený chleba nebo vytvořit jinou domácí dobrotu. Je na co se těšit!!!
  • Zamyslete se nad tím, zda jste opravdu využili danou potravinu na MAXIMUM. Jestli náhodou neplýtváte. To byste možná ani netušili, co všechno se dá zužitkovat a použít dále.
  • Dále si můžete uvědomit, co si zvládnete SAMI VYROBIT, aniž byste to museli kupovat. OBJEVTE v sobě to dětské nadšení do tvoření, každý HO tam někde máme ukryto. Věřte mi!
  • Také bychom měli zvážit, zda si danou potřebnou věc nekoupíme raději od nějakého šikovného tuzemského výrobce, než abychom si ji objednávali bůhví odkud.
  • Na závěr by bylo dobré udělat si také pořádek ve svých věcech a popřemýšlet, které věci opravdu POTŘEBUJI a které můžu poslat dál (a třeba tím někomu pomoci). Je nutné pořád se za něčím honit a KUPIT nové a nové věci? Dělá mě to šťastnou? Používám to vůbec? Nezabředávám tím více a více do hmoty, ve které jsem potom uvězněna?

Na toto všechno si odpovězte pravdivě podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

Co konkrétně tato DOBA přinesla mi?

Přestože jsem doma s dětmi na rodičáku, bylo přímo cítit ve vzduchu to TICHO. Jakoby se opravdu na nějaký čas zastavil svět. Venku nebylo vidět žádné lidi, nejezdila auta, nelétala letadla. I když se pro mě nic ze zásady nezměnilo, přesto jsem cítila klid, ticho a sounáležitost- pro náš národ typickou.

Možná že mi práce v domácnosti ještě přibylo, ale zároveň jako bych měla na podvědomé úrovni více času pro sebe a pro svou mysl a duši. Zase jsem se dostala ke svému milovanému čtení, tvoření i práci na zahrádce- kterou teď dokážu ještě více ocenit.

Připadá mi, jako bych se naladila na nějakou vyšší frekvenci. Slyším nové zvuky, vnímám intenzivněji vůně, vidím krásu ve všem, co mě obklopuje, dokážu si prostě daleko více užít přítomnost a být za ni vděčná. A jako fakt jsem se nezbláznila!!!

Ještě více než kdy jindy si uvědomuju rodinné vazby, lepší i horší rodinné konstelace. Vážím si každého dne, kdy se můžu vidět se svou babičkou, dědou, rodiči, dětmi…

Zase jsme si začali vážit společně stráveného času a snídáme, obědváme i večeříme společně u stolu. Užíváme si chystání všech jídel a každý z nás se nějak zapojí.

Zase jsme obnovili připravování kysaného nápoje z TIBI krystalů. Děti moc baví každý den udělat nový nápoj a přidat tam nějaké své oblíbené ingredience. TIBI nápoj je skvělé probiotikum a při pravidelném pití může posílit naši imunitu. Nejen pro jeho zdravotní benefity jsme si jej oblíbili. Je to chutný nápoj, připomínající limonádu, kterou ocení zejména vaše děti. Více si o TIBI povíme v dalším článku.

Taky si uvědomuju, jak je mi nepříjemné, když mě někdo omezuje na svobodě- byť jen nošením roušky. Nosím ji ze zdvořilosti, ale už mě to moc nebaví…

Taky jsem si všimla, že některým lidem vyhovuje být SKRYTI pod maskou. Cítí se být chráněni, dokonce až tak, že si myslí, že je není vidět. Je to zvláštní iluze.

Je něco, co jste si uvědomili nebo zvědomili v této době?

Budu ráda, když se se mnou podělíte o své zážitky a uvědomění!

Jana Soběstačit ♥

 

Chcete- li dostávat pravidelnou dávku inspirace KAŽDÝ DEN, můžete se kliknutím na odkaz přihlásit do soukromé facebookové skupiny Soběstačit.

"Má moc je ukryta ve schopnosti naučit vás srozumitelně a od začátku, jak být soběstační. Jak to reálně provést, a taky, jak se pozitivně motivovat k činu, který s vámi bude rezonovat. Jsem autorkou eBooku BEZEZBYTKÁŘ Ovoce a Zelenina "Najdete ho ZDE >> Žít v souladu s přírodou, bez shonu velkoměsta, inspirována svými předky, vnímám jako náplň svého života. "Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.