"Pomůžu ti dostat se do souladu skrze propojení se se svou duší."

Velikonoční kraslice

Protože jsem holka tvořivá, ráda si vyrábím všechno možné i nemožné 🙂

Velikonoce jsou skvělou příležitostí pro výrobu všeho druhu- ať už se jedná o nařezání větviček a jejich ozdobení, pečení nádivek, mazanců, beránků, či splétání pomlázek a barvení vajíček.

Každý rok si najdu nějakou novou zajímavou techniku, kterou můžu kraslice ozdobit. Mimojiné je to i skvělá zábava pro děti. Na obarvení vajec nerada kupuji chemické barvy, raději je barvím šetrně a přírodně tak, abych využila třeba zbytky z kuchyně. Což je navíc i praktické a smysluplné!

Letos jsem se toho nebála a vyzkoušela jsem všechny možné rostliny a zeleniny, abych Vás mohla inspirovat a sdílet s Vámi své zkušenosti:)

Nejdříve si, ale pojďme říct něco k VEJCI samotnému.

* „Malovaná vajíčka či kraslice jsou jedním z nejznámějších symbolů Velikonoc a existují důkazy o tom, že v předkřesťanských dobách byly symbolem oslav příchodu jara. Existuje mnoho výkladů, proč tomu tak je. Jeden z nich mluví o tom, že vejce obsahuje nový život a už odpradávna bylo symbolem plodnosti, úrodnosti, života a vzkříšení.

Možná zvyk jíst vejce souvisel i s postním obdobím, kdy šlo o zakázanou potravinu. A protože vajíčka byla pro naše předky velmi důležitou součástí jídelníčku, zařadili jej zpět, co nejdříve mohli. Vejce je tajemné, je jako zamčený hrob, ve kterém se schovává život, a křesťané zde vidí symbolické spojení se zmrtvýchvstáním Ježíše.

Jako první zřejmě obdarovávali vajíčky staří Egypťané, a to v období rovnodennosti, a zatímco jejich civilizace vymizela, tento zvyk nikoliv. Nejstarší nalezená kraslice je prý stará 2300 let. V Českých zemích dávaly dívky vajíčka chlapcům jako odměnu za vyšlehání a koledu, vajíčka musela být plná a barevná.

Vyfouknutá vejce, takzvané pouchy nebo vejdumky, sloužila především jako dekorace. Tradiční velikonoční barvy jsou červená, žlutá, zelená, hnědá a černá – tedy takové barvy, které je možné získat z přírodních zdrojů. Červená barva ochraňovala podle pověr před démony a zároveň symbolizovala lásku a život. A právě červeně obarvená vejce se původně označovala za kraslice.“

*https://living.iprima.cz/velikonoce/vite-proc-malujeme-vajicka-pleteme-pomlazku-co-znamenaji-velikonocni-tradice

Jak obarvit přírodně vajíčka?

Jak vejce barvit?

 1. Potřebovat budete hrnec s vodou (tak, aby se tam vešla vajíčka).
 2. Do hrnce nalijete vodu a přidáte suroviny podle barvy. Buď dáte třeba 2 lžíce kurkumy, kmínu nebo hrst lipových listů. Nakrájíte 1 velkou řepu nebo oberete vrchní listy ze zelí a přidáte košťál. Oloupete cibuli a dáte do hrnce slupky. Vždy se řídíte tím, jak moc sytou barvu chcete ve výsledku mít.
 3. Jako přídavek do barevného roztoku můžete přidat SODU, OCET nebo SŮL. Slouží jako stabilizátor barvy. U různých barev se takto vytvoří různé odstíny. Například SODA u borůvek způsobí barvení více do modra a OCET zase barvení spíše do růžova.

Jaké jsou mé zkušenosti?

 • Vždy jsem barvila vyfouknuté vejce. Nahoře a dole uděláte do vajíčka opatrně dírku a poté vejce vyfouknete do misky. Pokud jste už trochu zkušenější, zvládnete docela dobře oddělit i žloutek od bílku- abyste pak mohli vejce využít na různé pečení a vaření.
 • Vajíčko musíte důkladně odmastit, aby se dalo nabarvit.
 • Vyfouknuté vajíčko se barví obtížněji, protože plave na hladině. Je třeba ho ponořit do vody a počkat až se naplní vodou a ponoří se (alespoň částečně). Potom je důležité vejce ve vodě obracet, aby se obarvilo ze všech stran.
 • Nejspolehlivěji a zároveň nejrychleji obarvíte vajíčko CIBULOVÝMI SLUPKAMI– čím déle vejce necháte ve vývaru z cibulových slupek, tím bude výsledné obarvení sytější. Od světle oranžové až po sytě hnědou.
 • Dalším spolehlivým barvivem je KURKUMA. Do hrnce s vodou dáte 2 lžíce KURKUMY a vejce necháte chvíli vařit. Poté necháte ve žluté barvě vychladnout.
 • Dobře se mi osvědčilo i barvení s ČERVENOU ŘEPOU, sytějšího červenohnědého odstínu dosáhnete pomocí ČERVENÉHO VÍNA nebo šťávy z ARONIE či ČERNÉHO BEZU. Zase, čím déle vejce v barevné vodě necháte, tím sytější bude výsledný efekt.
 • O něco horší mi připadalo barvení s ČERVENÝM ZELÍM, to mi nechtělo vejce moc obarvit.
 • Docela ucházející je barvení s BORŮVKAMI. Na vejci se mi udělaly zajímavé různě syté mapy. Když přidáte sodu, bude více modré. Když ocet, bude růžovější.
 • Nejhorší barvení bylo NAZELENO. Vyzkoušela jsem ZELENÝ JEČMEN– nic. ŠPENÁT, PETRŽELKU, dokonce i CHLORELU– celkem nic moc. Taky jsem vyzkoušela sušený KVĚT LÍPY A KMÍN– tady jsem dosáhla největšího úspěchu v podobě světle žluté skořápky. Rozhodně ne zelené. Tak nevím…
 • Z vajíček po barvení vyfoukněte přebytečnou vodu. Nechte je volně uschnout třeba na papírové utěrce.
 • Pro krásnější sytější barvu a lesk nakonec použijte kousek špeku. ŠPEKEM skořápku krásně vyleštíte.
 • Obarvené kraslice pak můžete použít třeba na ozdobu mazance, na pověšení na rozkvetlé větvičky nebo třeba na velikonoční věnec.

S dětmi jsme také oprášili sofistikovaný nástroj na barvení vajec voskem, který nám darovala teta. Malovat přesné a tradiční vzory nám příliš nešlo, ale i tak jsme si to užili 🙂 Ještě máme v plánu letos vyzkoušet nějaké další metody barvení. Jaké to budou se necháme překvapit…

Možná to bude právě některá z těch, kterou mě inspirujete 🙂

Nezbývá mi, než Vám popřát krásné přírodní barvení 🙂

Máte nějaký super TIP na přírodní barvení?

Chcete se podělit o své zkušenosti a rady?

Budu ráda, za každou interakci 🙂

Jana ♥

"Má moc je ukryta ve schopnosti naučit vás srozumitelně a od začátku, jak být soběstační. Jak to reálně provést, a taky, jak se pozitivně motivovat k činu, který s vámi bude rezonovat. Jsem autorkou eBooku BEZEZBYTKÁŘ Ovoce a Zelenina "Najdete ho ZDE >> Žít v souladu s přírodou, bez shonu velkoměsta, inspirována svými předky, vnímám jako náplň svého života. "Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.